Temmuz 15, 2023 admin

Özşefkat Nedir?

Merhaba, kendimize karşı şefkatli davranmak anlamına gelen öz-şefkatle ilgili konuşalım bugün…

İhtiyaç duyduğumuz desteği, anlayışı ve şefkati kendimize verebilmekten, kendimize iyi davranabilmekten konuşalım…

Daha doğrusu o desteği, anlayışı ve şefkati kendimize verememekten, kendimize iyi davranmamaktan…

Tedirgin, üzgün, başarısız, öfkeli, yaralı ya da yalnız hissettiğinizde kafanızın içinde sizi eleştiren sesi düşünün… Hayatınızda yaşadığınız en büyük başarısızlığı düşünün bakalım; zihninizin derinlerinden gelen ses size ne dedi?
“Elbette yaparsın; haydi bir daha dene!” mi, yoksa “Tabi ki yapamazsın, yapabilirim mi sanmıştın?” dedi? “sen çok başarılısın, olur öyle arada” mı dedi; yoksa “başarılı olmak kim sen kim?” mi dedi?

Büyürken kodladığımız birçok bilinçaltı kaydımız var. Bazen yaşadıklarımızdan, bazen tanık olduklarımızdan, bazen duyduklarımızdan kendimize bir gerçeklik yaratıyoruz. Ve hayatımız boyunca da yarattığımız bu sahte gerçeklikte, kendimize dair kesin olduğunu düşündüğümüz yargılarımızla kendimizi eleştirip duruyoruz. Sevgili Doğan Cüceloğlu’nun “İçimizdeki Ebeveyn” kitabında anlattığı gibi o ses bize devamlı ayar verip duruyor; “yapamazsın” diyor, “başarısızsın” diyor, “yeteneğin yok” …

Oysa bir düşünün, herhangi bir konuda başarısızlığa uğramış bir arkadaşınıza neler söylerdiniz? Hangi güzel ve destekleyici cümlelerle yardımcı olmaya, içini rahatlatmaya çalışırdınız? “Yapamazdın, boşa uğraştın” der miydiniz mesela o arkadaşınıza? Veya “Sen başarısızlığa mahkumsun” der miydiniz?

Elbette hayır demezdiniz.

İşte kendinizden esirgediğiniz bu davranışın adı Özşefkat…

Kendinizi sevebilir, kendinize destek olabilir ve kendinizin en iyi arkadaşı olmayı öğrenebilirsiniz. Kendinize anlayışlı ve şefkatli davranabilirsiniz.

Yeter ki farkedin; kendinizden esirgediğiniz sevgiyi, şefkati ve anlayışı farkedin…

Kendinizi ne kadar hırpaladığınızı farkedin ve kendinize karşı şefkatli, anlayışlı, destekleyici olmaya karar verin.

Bugünden itibaren özşefkati hayatınızda deneyimlemeye niyet edin…

Her sabah yataktan uyandığınızda, aynaya bakın ve gülümseyin önce kendinize, sonra sarın kollarınızı vücudunuza ve söyleyin “Seni seviyorum tatlı kadın” veya “Seni seviyorum koca adam”; “Sen harikasın, elinden gelenin en iyisini yapıyorsun”

Herşey önce farkındalık, sonra niyetle başlar.

Bir sonraki yazımız Theta şifası ve bunu nasıl kullanabileceğimizle ilgili olsun.

Şifa olsun.

  • Hayat paylaştıkça güzelleşsin