Homeopati, bir hastalığın, hastalık belirtilerini, sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği düşüncesine dayanan bir alternatif tıp yöntemidir. (Vikipedi)
Hastalıkla aynı belirtileri oluşturan bu homeopatik remediler (homeopatik ilaçlar), vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü harekete geçirir. Buna “Dynamis” yani “Yaşam Gücü” denir. Organizmanın bu muazzam gücü, hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasını ve dolayısıyla iyileşmeyi doğal olarak sağlar.
Homeopatinin kurucusu Dr. Hahnemann’a göre; “Hastalık, kişideki semptomların (belirtilerin) bütünüdür. Semptomlar ise yaşam gücündeki denge bozukluğunun bir dışa vurumudur. Homeopatik tedaviyle yaşam gücü dengelenir, bu yolla hastalık semptomları ortadan kalktığında hastalık da tamamen iyileşmiş olur. Yok edilmiş hastalık, sağlık demektir.”
Hastalık belirtileri aslında, hastalık ile savaşan vücutta meydana gelen değişikliklerdir. Klasik tıp bu belirtileri ortadan kaldırmaya çalışır; örneğin ishali kesmek için ishal durdurucu, öksürüğü kesmek için öksürük şurubu, ateşi düşürmek için ateş düşürücü, ağrıyı kesmek için ağrı kesici kullanır.
Homeopati ise belirtileri olduğu gibi ele alır, vücudun savunma sistemine dair işaretler olarak görür, bastırmaya çalışmaz ve hastalığın başka bir düzlemde tedavi edilmesi gerektiğini savunur.
Bu yüzden, tüm canlılarda var olan bilgi yani “yaşam gücü” homeopatinin temel taşıdır.
Bu eğitim ile homeopatik remedilerden acil durumlarda kullanılacak olanları tanıyacak ve akut durumlarda homeopatik ilk yardımı öğreneceksiniz.
Not: Bu eğitim sağlık profesyonelleri içindir.

Etkileşimde kalın

Eğitimlerimizden ve yeni gelişmelerden haberdar olmak ve aklınıza takılan konularda bize ulaşmak için Trio Akademi ile etkileşimde kalın.