Temmuz 13, 2023 admin

Hayatınızın Kontrolünü Elinize Alın

Bir düşünün bakalım hayatınızın kontrolü sizin elinizde mi, yoksa sizin adınıza kararlar alınıyor ve hayat geldiği gibi mi yaşanıyor?

Yani sevgili Murathan Mungan’ın “Bilardo Topları” şiirindeki gibi yazgınızı hep başkalarının ıstakalarının insafına mı bırakıyorsunuz?

Oysa kaderinizin kontrolünü elinize alabilirsiniz. Çünkü şu anda kim olduğunuz, aslen çocukluğunuzda yaşadığınız deneyimler tarafından belirlenmiş olabilir ama olabileceğiniz, dönüşebileceğiniz kişi tamamen sizin kontrolünüzdedir.

“Çoğu zaman ne düşünüyorsanız ona dönüşürsünüz” ilkesi, bugün, şu anda ne düşünüyorsanız, onunla geleceğinizi yarattığınızı ifade eder. Ve bunu farkettiğiniz anda düşüncelerinizin tüm kontrolünü elinize alabilirsiniz.

En önce iç sesinizin kontrolünü elinize alın mesela… Kendinizle yaptığınız konuşmaların kontrolünü elinize alarak iyimser bir insana dönüşebilirsiniz. Kendinizle pozitif bir şekilde konuşma alışkanlığı geliştirmeye hemen bugün karar verin. Kendinize tekrar tekrar “kendimi seviyorum”, “ben bunu yapabilirim.”deyin. Biri “nasılsın” dediğinde “müthiş hissediyorum” deyin.

Günlük hayatta bir problemle karşılaştığınızda susmayın ve karar almayı başkasına bırakmayın. Bir adım geriye çekilin, nefes alın ve hayatınızın kontrolünü bir kez ve herkes için nasıl ele alacağınızı gösterin. Kimseyi kırma korkusu olmadan, etrafınızda olup bitenlerde aktif bir rol almayı deneyin.

Sevgiyle…

 

  • Hayat paylaştıkça güzelleşsin